Opis Tras
Lubrza-Gościkowo
Zapraszamy na niezapomniany spływ kajakowy, który zaczyna się od idyllicznego jeziora Lubrza Mała, prowadzi przez malowniczą rzekę Paklicę do jeziora Paklicko Wielkie, gdzie można cieszyć się kąpielą w dobrej pogodzie. Prawdziwą perłą trasy jest Dębowy Ostrów, rezerwat pełen dzikiej przyrody i bobrowych budowli, z finałem przy historycznym klasztorze w Gościkowie-Paradyżu. Dla grup powyżej 10 osób oferujemy posiłki na świeżym powietrzu przy Paklicko Wielkim. Dołącz do nas i odkryj tę wyjątkową trasę, gdzie każdy zakręt kryje nowe piękno natury.
Spływ jest przyjemny, rzeka płytka – nadaje się dla początkujących kajakarzy oraz dzieci.
- Długość: 14 km
- Czas spływu: 4-5 godz.
- Poziom trudności: średni
Dla grup powyżej 10 osób możliwość dowozu posiłku w połowie szlaku na polanie przy jeziorze Paklicko Wielkie (gorąca grochówka, kiełbasa, kawa, herbata, pieczywo, musztarda, ketchup).
Gościkowo-Skoki
Szlak kajakowy od Gościkowa do Skoków pod Międzyrzeczem stanowi kontynuację standardowego lubrzańskiego spływu. Oba szlaki są zbliżone krajobrazowo i czasowo, jednak miejscami jest to odcinek trudniejszy ze względu na występujące miejscami trzcinowiska oraz konieczność przeniesienia kajaka przy elektrowni wodnej w miejscowości Szumiąca-Młyn. Turyści zawożeni są do Gościkowa na start, następnie rzeką Paklicą płyną przez Szumiącą w kierunku dwóch wąskich, rynnowych jezior (Wyszanowskiego, na którego prawym brzegu znajduje się dzika plaża i Bukowieckiego). Spływ kończy się w miejscowości Skoki, na krańcu jeziora przy drodze. Stamtąd kajakarze przewożeni są do Lubrzy.
- Długość: 14 km
- Czas spływu: 5-6 godz.
- Poziom trudności: średni
Dla grup powyżej 15 osób możliwość dowozu posiłku na szlaku w miejscowości Szumiąca-Młyn (gorąca grochówka, kiełbasa, kawa, herbata, pieczywo, musztarda, ketchup).
Ołobok-Lubrza
Spływ kajakowy na odcinku Ołobok – Lubrza jest bardzo interesujący ze względu na różnorodność krajobrazu i obiektów hydrotechnicznych na szlaku. Turyści zawożeni są busem do miejscowości Ołobok, skąd startują tuż przy imponującej przedwojennej tamie spustowej. Po 1,5 km wiosłowania docierają do jeziora Niesłysz. To jeden z największych zbiorników wodnych Ziemi Lubuskiej (ok. 500 ha). Przepłynięcie tego akwenu zajmuje ok. 1,5 godz. Kolejnym etapem wyprawy jest ok. dwukilometrowy odcinek Kanału Niesulickiego, który doprowadza do grobli w miejscowości Mostki, skąd uczestnicy spływu przewożeni są pod Nową Wioskę, gdzie mają okazję obejrzeć poniemiecką perełkę architektury militarno-hydrotechnicznej – most rolkowy. Następnie przez jezioro Goszcza oraz kilkusetmetrowy odcinek kanału kajakarze docierają z powrotem do stanicy wodnej, gdzie kończą spływ.
- Długość: 15 km
- Czas spływu: 5-6 godz.
- Poziom trudności: średni
Dla grup powyżej 15 osób możliwość dowozu posiłku przy jeziorze Lubie (gorąca grochówka, kiełbasa, kawa, herbata, pieczywo, musztarda, ketchup).
Akceptacja regulaminu jest automatyczna przy wypożyczeniu sprzętu.
- Ogólne zasady:
- Wypożyczalnia obsługuje wyłącznie osoby pełnoletnie.
- Za osoby niepełnoletnie korzystające ze sprzętu odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie prawni.
- Wypożyczenie sprzętu możliwe jest na podstawie ważnego dokumentu tożsamości z adresem zamieszkania.
- Każdy wypożyczający zobowiązany jest do wypełnienia i podpisania formularza wypożyczenia.
- Godziny i miejsca startów:
- Starty odbywają się indywidualnie w godzinach od 9:00 do 12:00.
- Odbiór uczestników w Gościkowie realizowany jest po otrzymaniu od nich telefonu z ustalonego miesjca do godziny 18:00.
- Za przewozy z Gościkowa do Lubrzy po godzinie 19:00 naliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 100 zł za każdą rozpoczętą godzinę zwłoki, dotyczy to busa 8-osobowego.
- Dopłaty i usługi dodatkowe:
- Odbiór uczestników na trasie Lubrza-Gościkowo z miejsc innych niż Gościkowo wiąże się z dopłatą 50 zł za bus 8-osobowy.
- Wydawanie posiłków na trasie (dla grup z wcześniej zamówionym wyżywieniem) odbywa się w umówionym miejscu między godzinami 11:00 a 13:00.
- Zasady bezpieczeństwa:
- Nie wypożycza się sprzętu osobom w stanie nietrzeźwym oraz zabrania się spożywania alkoholu podczas korzystania ze sprzętu.
- Pracownik wypożyczalni ma prawo odmówić wypożyczenia sprzętu z różnych przyczyn, np. zbyt trudnych warunków do pływania.
- Korzystający ze sprzętu muszą mieć założoną kamizelkę asekuracyjną. Osoby nie potrafiące pływać powinny zgłosić się do obsługi po odpowiednią kamizelkę ratunkową.
- Zakazy:
- Zabrania się korzystania ze sprzętu po zachodzie słońca, podczas burzy, silnego wiatru, czy ulewy.
- Zabrania się zrywania i niszczenia roślin, w szczególności gatunków prawnie chronionych, rozpalania ognisk na terenach leśnych oraz zaśmiecania rzek, jezior oraz terenów przyległych.
- Odpowiedzialność:
- Wypożyczający ponosi odpowiedzialność materialną za wypożyczony sprzęt, w szczególności za jego zaginięcie lub uszkodzenie wynikające z nieumiejętnego lub niezgodnego z przeznaczeniem użytkowania.
- Wypożyczenie sprzętu odbywa się na własną odpowiedzialność.
Martinez
Marcin Skonieczek