Spływy kajakowe – opis tras

Dla wszystkich zainteresowanych szczegółami spływów kajakowych przygotowaliśmy krótki opis 3 tras, które Państwu oferujemy. Jesteśmy także otwarci na przygotowanie indywidualnej oferty. W razie zainteresowania, bądź pytań zapraszamy do kontaktu.

Lubrza-Gościkowo

Szlak wiedzie przez jezioro Lubrza Mała, dalej rzeką Paklicą do jeziora Paklicko Wielkie,  gdzie w przypadku ładnej pogody można zażyć kąpieli. Kolejny etap jest najpiękniejszym odcinkiem szlaku: dzika przyroda, zwalone przez bobry drzewa-to rezerwat leśny Dębowy Ostrów. Spływ kończy się przy murach zabytkowego klasztoru w Gościkowie- Paradyżu przy metalowym mostku, następnie kajakarze przewożeni są do Lubrzy.

Spływ jest łatwy, rzeka płytka – nadaje się dla początkujących kajakarzy oraz dzieci.

  • Długość: 14 km
  • Czas spływu: 4-5 godz.
  • Poziom trudności: niski

Dla grup powyżej 10 osób możliwość dowozu posiłku w połowie szlaku na polanie przy jeziorze Paklicko Wielkie (gorąca grochówka, kiełbasa, kawa,herbata, pieczywo, musztarda, ketchup).

Gościkowo-Skoki

Szlak kajakowy od Gościkowa do Skoków pod Międzyrzeczem stanowi kontynuację standardowego lubrzańskiego spływu. Oba szlaki są zbliżone krajobrazowo i czasowo, jednak miejscami jest to odcinek trudniejszy ze względu na występujące miejscami trzcinowiska oraz konieczność przeniesienia kajaka przy elektrowni wodnej w miejscowości Szumiąca-Młyn. Turyści zawożeni są do Gościkowa na start, następnie rzeką Paklicą płyną przez Szumiącą w kierunku dwóch wąskich, rynnowych jezior (Wyszanowskiego, na którego prawym brzegu znajduje się dzika plaża i Bukowieckiego). Spływ kończy się w miejscowości Skoki, na krańcu jeziora przy drodze. Stamtąd kajakarze przewożeni są do Lubrzy.

  • Długość: 14 km
  • Czas spływu: 5-6 godz.
  • Poziom trudności: średni

Dla grup powyżej 15 osób możliwość dowozu posiłku na szlaku w miejscowości Szumiąca-Młyn (gorąca grochówka, kiełbasa, kawa,herbata, pieczywo, musztarda, ketchup).

Ołobok-Lubrza

Spływ kajakowy na odcinku Ołobok – Lubrza jest bardzo interesujący ze względu na różnorodność krajobrazu i obiektów hydrotechnicznych na szlaku. Turyści zawożeni są busem do miejscowości Ołobok, skąd startują tuż przy imponującej przedwojennej tamie spustowej. Po 1,5 km wiosłowania docierają do jeziora Niesłysz. To jeden z największych zbiorników wodnych Ziemi Lubuskiej (ok. 500 ha). Przepłynięcie tego akwenu zajmuje ok. 1,5 godz. Kolejnym etapem wyprawy jest ok. dwukilometrowy odcinek Kanału Niesulickiego, który doprowadza do grobli w miejscowości Mostki, skąd uczestnicy spływu przewożeni są pod Nową Wioskę, gdzie mają okazję obejrzeć poniemiecką perełkę architektury militarno-hydrotechnicznej – most rolkowy. Następnie przez jezioro Goszcza oraz kilkusetmetrowy odcinek kanału kajakarze docierają z powrotem do stanicy wodnej, gdzie kończą spływ.

  • Długość: 15 km
  • Czas spływu: 5-6 godz.
  • Poziom trudności: średni

Dla grup powyżej 15 osób możliwość dowozu posiłku przy jeziorze Lubie (gorąca grochówka, kiełbasa, kawa,herbata, pieczywo, musztarda, ketchup).

UWAGA: Przy wyborze odcinka Gościkowo-Skoki i Ołobok-Lubrza dochodzą koszty transportu.